Skórzana tapicerka w samochodzie to dla jednych wciąż synonim elegancji i prestiżu.Utożsamiana z autami sportowymi i luksusowymi , uważana jest za najwyższy segment wykończeń. Często jednak, z biegiem lat, tapicerka ze skóry traci nieco na uroku, pojawiają się pierwsze przebarwienia i… Można temu zapobiec! Z pomocą przychodzą profesjonalne zestawy do czyszczenia skór. Niezależnie czy Twoje cztery kółka wyjechały z salonu zaledwie przed kilkoma laty czy też dysponujesz pełnoletnim oldtimerem, powinieneś zainteresować się dobrymi kosmetykami i tym, jak ich właściwie używać. Nie jest to trywialne zagadnienie!
Czyszczenie tapicerki skórzanej – zacznij od odkurzania!
Wszelkie drobinki gromadzące się w różnych zakamarkach auta działają niszcząco na skórzaną tapicerkę. Kontakt z piaskiem można porównać do szorowania skóry papierem ściernym – nie jest to najlepszy pomysł, prawda? Odkurzanie powinno być zabiegiem regularnym, gdyż zaniedbania w tej materii mogą prowadzić do bardzo ciężkich i trudnych do naprawienia uszkodzeń. Warto też pamiętać, by odkurzać z wyczuciem i nie szorować agresywnie tapicerki końcówką ssącą. Kolejnym krokiem jest czyszczenie pianką.
Czas na czyszczenie tapicerki
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne najlepiej wykonywać w pomieszczeniu nienarażonym na działanie promieni słonecznych i o ograniczonej wilgotności (dla lepszego odparowywania wody, która wniknie w tapicerkę podczas czyszczenia). Zalecaną praktyką jest też czyszczenie tapicerki element po elemencie, co zapobiega przemaczaniu skóry. Jeśli masz już odkurzoną tapicerkę możesz przystąpić do jej wyczyszczenia. W tym celu aplikuj niewielką ilość środka czyszczącego w postaci piany na szczotkę i okrężnymi ruchami zacznij czyścić tapicerkę. W międzyczasie kontroluj zabrudzenie szczotki i w razie potrzeby przepłukuj ją w wiaderku z wodą. Pamiętaj, by przed użyciem szczotki dobrze ją wstrząsnąć i usunąć resztki wilgoci. Po całkowitym wyczyszczeniu tapicerki należy odczekać 2 do 3 godzin, by skóra mogła wyschnąć.
Konserwacja tapicerki skórzanej
Jeśli zależy nam na zachowaniu tapicerki w dobrym stanie na długie lata, musimy ją od czasu do czasu regenerować również od wewnątrz. Po zastosowaniu mleczka regenerującego wewnętrzne warstwy skóry staną się z powrotem elastyczne a tapicerka odzyska sprężystość oraz zdrowy wygląd. Przy nowych skórach proces regeneracji mleczkiem nie jest wymagany, gdyż ilość naturalnie występujących w niej tłuszczy i naturalnych środków odżywczych jest zazwyczaj optymalna. Po wyczyszczeniu i opcjonalnym nawilżeniu mleczkiem regenerującym tapicerkę skórzaną należy zabezpieczyć powierzchniowo preparatem konserwującym. My poWystarczy nałożyć kilka jego kropel na szmatkę z mikrofibry i przetrzeć nią element tak, by stał się lekko wilgotny.
Dlaczego od początku warto dbać o skóry w samochodzie?
Regularna pielęgnacja tapicerki niesie za sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim zachowujemy świeży wygląd skóry, a co za tym idzie wnętrza naszego samochodu. Polecane przez nas środki czyszczące pomagają również usuwać niepożądane zapachy dymu papierosowego czy potu, z którym tapicerka ma kontakt na co dzień. Powiew świeżości z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie podczas porannych korków, a podróż stanie się bardziej satysfakcjonująca. Systematyczne zabiegi, takie jak chociażby odkurzanie, pozwolą nie tylko uniknąć uszkodzeń skórzanych obić foteli czy tylnej kanapy.